DiTAŞ HABERLER

TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi’ni aldık.

Ditaş, Türk Standartları Endüstri Kurumu'nun (TSE) Covid-19 hijyen, enfeksiyon önleme ve kontrol belgelendirme programı şartlarını yerine getirerek TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi'ni almaya hak kazandı.

Türk Standartları Enstitüsü (TSE), pandemi sürecinde sanayi işletmelerinin, COVID 19 risklerini eksiksiz bir şekilde yönetmeleri ve gerekli önlemleri alarak çalışanlarının konu hakkında farkındalıklarını arttırma amacı ile yayınladığı kılavuzda gerekli şartları yerine getiren kuruluşlara "Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi" vereceğini duyurmuştu. Ditaş'ın Covid-19 pandemisine ilişkin olarak yürüttüğü çalışmalar, Türkiye Standartları Endüstri Kurumu'nun (TSE) denetimi ile tescillendi ve  Ditaş, TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi'ni almaya hak kazandı.

İş sağlığı ve güvenliğini her zaman öncelikli olarak benimseyip çalışanlarının, paydaşlarının ve toplumun sağlığını gözeten uygulamalarıyla pandemi sürecini de etkin bir şekilde yönetmeye devam eden Ditaş, bu titiz ve dikkatli süreç yönetimini TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi'ni alarak tescillemiş oldu.

Ditaş TSE Güvenli Üretim Belgesi ile, ilgili tarafları da kapsayan kuruluşun tüm alanlarını içerecek şekilde salgınlara yönelik özellikle COVID-19'a karşı bir risk değerlendirmesinin yapılması, kuruluşa ilk girişte ölçülen ve doğrulanan vücut sıcaklığı değeri (ilk ölçümden en az on beş dakika sonra tekrar ölçülmesi) tekrar ölçülen değerin en az 38 derece olan kişilerin tesise alınmayıp en yakın sağlık kuruluşuna sevki ile ilgili bir yöntem belirlenmesi, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Eylem Planı/Planları hazırlanması, hijyen, enfeksiyon önleme ve kontrolünün oluşturulması, uygulanması, sürekliliğinin sağlanması için ihtiyaç duyulan kaynakların tespit ve temin edilmesi gibi birçok uygulamayı hayata geçirdi.

Bütün bunlara ek olarak, Ditaş'ın Niğde'de bulunan fabrikası ve İstanbul'da bulunan genel müdürlük binasında pandemi dönemi boyunca T.C. Sağlık Bakanlığı ve Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere ilgili tüm kurumların yönlendirmelerine uyularak gerekli tüm önlemler en üst düzeyde hayata geçirildi. Tüm çalışmalarını çalışanlarının, paydaşlarının ve toplumun sağlığını ve güvenliğini gözeterek yürüten Ditaş, bir yandan da ülke ekonomisi için hayati önem taşıyan sanayi faaliyetlerini devam ettirmek için büyük bir gayretle çalışmalarını sürdürüyor.

Ditaş Hakkında

Süspansiyon ve direksiyon sistem parçalarını üretmek amacı ile 1972 yılında kurulan Ditaş Doğan Yedek Parça ve İmalat A.Ş., bugün yıllık OEM'e  üretim yapan rot üreticisi. 40 yılı aşkın geçmişi ile direksiyon ve süspansiyon sistem parçaları üretiminde, yurtiçine olduğu kadar yurtdışı araç üreticisi firmalara da yüksek kaliteli orijinal ürün sağlayan Ditaş, aralarında dünyanın en büyük OEM rot üreticilerinin de bulunduğu Türkiye pazarında yüksek kaliteli ürünleri, entegre tesisleri ve tecrübesiyle yıllardır önde gelen konumunu koruyor.

Niğde'de 20 bin m²'si kapalı alan olmak üzere toplam 155 bin m²'lik bir alanda üretim yapan DİTAŞ, müşteri isteklerini zamanında karşılayan tasarım kabiliyeti, saha şartlarında simüle eden prototip test tesisleri, modern ve yeni makine parkı, esnek üretim prosesleri ile kaliteli hizmet vermeye devam ediyor.

6 Sigma Kalite Yönetim felsefesiyle çalışan DİTAŞ, ISO 14001 çevre yönetim sistemi sertifikası, IATF 16949 otomotiv tedarikçileri kalite sistemi sertifikası ve Ford Q1 kalite sertifikasına sahip ve aynı zamanda Türkiye'nin en büyük araç üreticilerinin "A" sınıfı tedarikçisidir.

Ditaş’tan Bilim ve Teknolojiye Katkı Sağlayacak İmza!

Ditaş ile Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi arasında bilimsel ve teknolojik araştırmalarda yapılacak proje çalışmalarını ve projelere dayalı bilimsel yayın çalışmalarını kapsayan bir iş birliği protokolü imzalandı.

Pandemi döneminde zorlu çalışma koşullarına rağmen teknolojik ve bilimsel yatırımlarına devam eden, çalışanlarına ve paydaşlarına olan hassasiyetiyle pandemi sürecini çok dikkatli yönetip bu sayede Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından verilen ‘TSE Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi'ni almaya hak kazanan Ditaş, son olarak bilim ve teknolojiye katkıda bulunmak amacıyla Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi ile iş birliği protokolü imzaladı.

Ditaş ile Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi arasında imzalanan iş birliği protokolü ile, Ditaş ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi'nin bilimsel ve teknolojik araştırmalara yönelik proje çalışmalarının birlikte yürütülmesi amaçlanıyor. Bu iş birliği protokolü ayrıca, üniversite öğretim elemanlarının Ditaş bünyesinde verecekleri danışmanlık hizmetlerini, Ditaş bünyesinde yapılacak lisansüstü tez çalışmalarını ve lisans öğrencilerinin Ditaş bünyesinde yapacakları staj ve bitirme projelerini de kapsıyor.

Bilim ve Teknoloji Önceliğimiz

"Niğde'de kurdukları Ar-Ge merkezi ile çalışmalarının odağında, bilimsellik ve teknolojik gelişmenin yer aldığını söyleyen" Ditaş Genel Müdürü Osman Sever, "Ditaş'ın bilime, teknolojiye ve eğitime verdiği önemi yapılan bu anlaşma ile göstermiş olduk. Bu anlaşma vesilesiyle bilimsel çalışmalara katkı sağlayacağımız için çok mutluyuz" dedi. Osman Sever, bu iş birliğine katkıları için Niğde Ömer Halisdemir Üniversite Rektörü Prof. Dr. Muhsin Kar'a teşekkür ederek yapılan iş birliğinin her iki tarafa ve Niğde'ye hayırlı olmasını temenni etti.